Zamość będzie organizował mistrzostwa Europy

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW. Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów wyraziła zgodę na to, by w październiku odbyły się w Zamościu mistrzostwa Europy zawodników do lat 20 i 23. W środę, 9 maja zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów rekomendował Zamość na organizatora zawodów o prymat na Starym Kontynencie. Jednocześnie zarząd zaakceptował kandydaturę prezesa Lubelskiego OZPC Zdzisława Żołopy z Biłgoraja na przewodniczącego komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów rekomendował kandydaturę Zamościa do organizacji mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów Under-20 i Under-23. Według wstępnych ustaleń, mistrzostwa przeprowadzone zostaną od 13 do 20 października. Jednocześnie zarząd zaakceptował kandydaturę prezesa Lubelskiego OZPC Zdzisława Żołopy z Biłgoraja na przewodniczącego komitetu organizacyjnego mistrzostw w Zamościu. Ponadto powołał prezesa Agrosu Zamość Konrada Firka oraz dyrektor Wydziału Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Zamościu Małgorzatę Bzówkę do ścisłego kierownictwa w komitecie organizacyjnym. Decyzję o organizacji tej rangi imprezy w Zamościu zarząd PZPC podjął w środę, 9 maja, w auli klubu Relax Qultura na terenie stołecznej AWF, podczas drugiego w tym roku posiedzenia.

Pierwotnie mistrzostwa sztangistów do lat 20 i 23 były zaplanowane w hiszpańskiej Walencji, jednak ze względów politycznych zostały odwołane. Organizację mistrzostw Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów zaproponowała Polsce. Zarząd PZPC jednogłośnie przyjął ofertę europejskich władz, a jednocześnie zarekomendował w podjętej uchwale Zamość na organizatora rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie juniorów i młodzieżowców. – Od dwóch lat ubiegałem się wraz z dyrektor Małgorzatą Bzówką o organizację mistrzostw w Zamościu. Wybór padł na Walencję, a nam obiecano powierzenie imprezy o niższej randze. Walencja straciła jednak prawa do organizacji mistrzostw, ponieważ nie uznaje niepodległości Kosowa. Kilka lat temu Zamość z powodzeniem organizował mistrzostwa Polski. Teraz przyszła pora na imprezę o zasięgu europejskim. W tym mieście jest odpowiednia baza hotelowa – dostępnych jest około tysiąca miejsc hotelowych o wysokim standardzie, a nam potrzeba około czterystu. Dobre są także rozwiązania komunikacyjne. Stosunkowo blisko znajduje się lotnisko w Świdniku, a droga z Lublina ma odpowiednią przepustowość. Ważne jest też to, że Zamość jest pięknym, historycznym miastem, które ma co Europie pokazać – uroczą Starówkę, swoje tradycje i walory turystyczne. To po prostu przepiękne miasto – mówi Zdzisław Żołopa.

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Najciekawsza, chociaż pełna patologii

To już jutro. Piłkarze z Zamojszczyzny rozpoczną rywalizację w kolejnym sezonie „najciekawszej ligi świata”. Najciekawszej, chociaż pełnej patologii. Patologii, z którymi nikt nie ma ochoty walczyć. Bo ten, który podejmie próbę, natychmiast zostanie okrzyknięty wrogiem numer jeden lokalnej piłki nożnej. Widzimy, że z roku na rok jest coraz gorzej, a jednak ciągle kochamy zamojską „okręgówkę” i w ogóle rozgrywki piłkarskie na poziomie podwórkowym. Kochamy miłością nieodwzajemnioną, ślepą, bezwarunkową.