Zamość będzie organizował mistrzostwa Europy

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW. Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów wyraziła zgodę na to, by w październiku odbyły się w Zamościu mistrzostwa Europy zawodników do lat 20 i 23. W środę, 9 maja zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów rekomendował Zamość na organizatora zawodów o prymat na Starym Kontynencie. Jednocześnie zarząd zaakceptował kandydaturę prezesa Lubelskiego OZPC Zdzisława Żołopy z Biłgoraja na przewodniczącego komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów rekomendował kandydaturę Zamościa do organizacji mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów Under-20 i Under-23. Według wstępnych ustaleń, mistrzostwa przeprowadzone zostaną od 13 do 20 października. Jednocześnie zarząd zaakceptował kandydaturę prezesa Lubelskiego OZPC Zdzisława Żołopy z Biłgoraja na przewodniczącego komitetu organizacyjnego mistrzostw w Zamościu. Ponadto powołał prezesa Agrosu Zamość Konrada Firka oraz dyrektor Wydziału Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Zamościu Małgorzatę Bzówkę do ścisłego kierownictwa w komitecie organizacyjnym. Decyzję o organizacji tej rangi imprezy w Zamościu zarząd PZPC podjął w środę, 9 maja, w auli klubu Relax Qultura na terenie stołecznej AWF, podczas drugiego w tym roku posiedzenia.

Pierwotnie mistrzostwa sztangistów do lat 20 i 23 były zaplanowane w hiszpańskiej Walencji, jednak ze względów politycznych zostały odwołane. Organizację mistrzostw Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów zaproponowała Polsce. Zarząd PZPC jednogłośnie przyjął ofertę europejskich władz, a jednocześnie zarekomendował w podjętej uchwale Zamość na organizatora rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie juniorów i młodzieżowców. – Od dwóch lat ubiegałem się wraz z dyrektor Małgorzatą Bzówką o organizację mistrzostw w Zamościu. Wybór padł na Walencję, a nam obiecano powierzenie imprezy o niższej randze. Walencja straciła jednak prawa do organizacji mistrzostw, ponieważ nie uznaje niepodległości Kosowa. Kilka lat temu Zamość z powodzeniem organizował mistrzostwa Polski. Teraz przyszła pora na imprezę o zasięgu europejskim. W tym mieście jest odpowiednia baza hotelowa – dostępnych jest około tysiąca miejsc hotelowych o wysokim standardzie, a nam potrzeba około czterystu. Dobre są także rozwiązania komunikacyjne. Stosunkowo blisko znajduje się lotnisko w Świdniku, a droga z Lublina ma odpowiednią przepustowość. Ważne jest też to, że Zamość jest pięknym, historycznym miastem, które ma co Europie pokazać – uroczą Starówkę, swoje tradycje i walory turystyczne. To po prostu przepiękne miasto – mówi Zdzisław Żołopa.

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?