Sprintem przez Zamojszczyznę (odc. 8)

Mamy dla Was kolejne wiadomości z pięknego Roztocza i terenu byłego województwa zamojskiego.

SONY DSC

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE Powiaty, miasta i gminy z województwa lubelskiego otrzymały od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji około 14 mln zł funduszu na tzw. popowodziówki – remonty dróg, które zostały uszkodzone w wyniku nadmiernych opadów deszczu. Pieniądze te trafiły do pięciu powiatów i trzydziestu gmin. Najwięcej otrzymał samorząd miasta Tomaszów Lubelski. Kwota 1,3 mln zł zostanie przeznaczona na budowę odwodnienia i przebudowę kanału burzowego ulic Zamojskiej i Łaszczowskiej, które przez lata były zalewane podczas obfitych opadów. Jeśli chodzi o Zamojszczyznę, to środki z funduszu na tzw. popowodziówki trafią także do gmin Adamów (925 tys. zł), Biszcza (762 tys. zł), Dołhobyczów (431 tys. zł), Goraj (120 tys. zł), Komarów-Osada (376 tys. zł), Krynice (120 tys. zł), Stary Zamość (238 tys. zł), Sułów (94 tys. zł), Susiec (333 tys. zł), Telatyn (370 tys. zł), Tomaszów Lubelski (978 tys. zł), Turobin (357 tys. zł) i Tyszowce (214 tys. zł) oraz powiatów biłgorajskiego (204 tys. zł na remont mostu w miejscowości Żurawie w gm. Turobin) i zamojskiego (336 tys. zł na remont drogi we wsi Hutki w gm. Krasnobród).

ZAMOŚĆ Ośrodek Sportu i Turystyki w Zamościu zaplanował na sobotę, 5 maja „Majową strefę sportu i zabawy w OSiR”. W godz. od 10 do 13 na boisku wielofunkcyjnym ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Królowej Jadwigi 8 animatorzy poprowadzą gry i zabawy. W programie imprezy są także rozgrywki siatkówki plażowej i piłki ręcznej, gry w paintball na łuki i mecze bubble football. Dostępna będzie dmuchana zjeżdżalnia oraz stoiska masażu, usług kosmetycznych i fryzjerskich. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych impreza zostanie przeniesiona do hali tenisowej.

HRUBIESZÓW Głosowanie na projekty, które mogą być sfinansowane ze środków budżetu obywatelskiego, rozpoczęło się 1 maja, a zakończy 20 maja. Wyniki wyborów dokonanych przez mieszkańców Hrubieszowa ogłoszone zostaną 1 czerwca. Głosujący mogą poprzeć projekty dotyczące uruchomienia wypożyczalni rowerów, aktywizacji seniorów, doposażenia placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 2 w Hrubieszowie, wymiany kulturalnej między tancerzami z Hrubieszowa i węgierskiego Kapuvaru, treningów dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat w „Akademii Orłów”, zakupu książek z serii „Duże Litery”, cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi w miejskiej bibliotece, budowy boisk do mini koszykówki dla najmłodszych, zajęć rekreacyjnych i sportowych dla dzieci w wieku 5 i 6 lat oraz wyposażenia młodzieżowego klubu fantastyki w Hrubieszowskim Domu Kultury. Karty do głosowania należy pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej Urzędu Miasta Hrubieszów (miasto.hrubieszow.pl), wydrukować, wypełnić, a następnie zeskanować i wysłać pocztą mailową (miasto@hrubieszow.pl) lub tradycyjną na adres urzędu miasta (ul. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 1, 22-500 Hrubieszów). Kartę można również dostarczyć do sekretariatu urzędu miejskiego. Do rozdysponowania w ramach budżetu obywatelskiego jest łącznie kwota 100 tys. zł. Koszt realizacji pojedynczego zadania nie może przekroczyć 25 tys. zł.

JÓZEFÓW Władze Józefowa poinformowały poprzez Informacyjną Agencję Samorządową (ias24.eu), że przewidziane w najbliższym czasie inwestycje na terenie gminy nie są zagrożone. Podczas sesji w czwartek, 26 kwietnia, józefowska rada miejska zmieniła tegoroczny budżet, zapisując w nim pieniądze m.in. na budowę rodzinnych domów pomocy w Józefowie i ścieżkę rowerową w Górnikach, oświetlenie uliczne i gabinet rehabilitacyjny. Zmiany w budżecie były konieczne, ponieważ firmy, które zgłosiły się do przetargu na budowę domów pomocy i ścieżki w Górnikach, złożyły oferty wyższe niż samorząd gminny przewidział na te cele. Na pierwszą z tych inwestycji radni zgodzili się dołożyć 160 tys. zł, a na drugą – 74,5 tys. zł. „Budowa trzech rodzinnych domów pomocy w Józefowie będzie kosztować prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, a kolejne ponad 155 tysięcy to koszt zagospodarowania terenu wokół nowych obiektów. Z kolei 500-metrowy odcinek ścieżki rowerowej w Górnikach to wydatek, sięgający prawie 270 tysięcy złotych” – czytamy na stronie internetowej IAS. Radni zdecydowali się także przeznaczyć 15 tys. zł na realizację drugiego etapu budowy oświetlenia ulicznego w Górecku Starym i dodatkowe 10 tys. zł na dostosowanie części budynku byłego Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie na potrzeby zakładu rehabilitacyjnego.

ZWIERZYNIEC We wtorek, 7 maja w specjalnym ambulansie przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Zwierzyńcu prowadzone będą bezpłatne badania mammograficzne. Z badań będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Specjalne skierowanie od lekarza rodzinnego nie jest wymagane, wystarczy zgłosić się na badania z dowodem tożsamości. Rejestracja prowadzona jest telefoniczne (58 666 24 44) w dni robocze od godz. 8 do 20, a w soboty i niedziele – od godz. 9 do 15. Pacjentki mogą się też rejestrować przez internet (mammo.pl).

MaSzt
fot. Ewa MonastyrskaMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?