Sprintem przez Zamojszczyznę (odc. 7)

Przed mieszkańcami Zamościa pięć dni majówkowej zabawy na Rynku Wielkim. Przedstawiamy program imprezy, która odbędzie się na Rynku Wielkim. W skrócie informujemy także o innych wydarzeniach, które już się odbyły albo dopiero są przed nami na Zamojszczyźnie.

SONY DSC

ZAMOŚĆ Przed mieszkańcami „Miasta Idealnego, Perły Renesansu i Padwa Północy” pięć dni majówkowej zabawy na Rynku Wielkim. Na wtorek, 1 maja zaplanowana została pierwsza część festiwalu sztuk ulicznych „Na bruku” (od godz. 16.30 do 19.30), występy zespołów rockowych Naydis, The Broken Knife (godz. 20) i koncert grupy Harlem (godz. 21). W środę, 2 maja, w dniu Święta Flagi, przewidziano drugą część festiwalu „Na bruku” (od godz. 16.30 do 19.30), koncert zespołu Lao Che (godz. 20.30) i fireshow grupy teatralnej „Utopia” (od godz. 21.30 do 22). W Święto Narodowe Trzeciego Maja odbędą się uroczystości państwowe, a po nich o godz. 17 koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, o godz. 19 koncert Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, a na koniec od godz. 20.30 do 21.30 pokazy freestyle Teatru Ognia „Utopia”. W piątek, 4 maja koncertować będą zespoły disco polo Lili (godz. 20) i Defis (godz. 21), a po ich występach znów swój pokaz zaprezentuje Teatr Ognia „Utopia” (od godz. 20.30 do godz. 21.30). Na ostatni dzień zamojskiej majówki przewidziano koncert zespołu Kaliber 44 (o godz. 20.30).

JÓZEFÓW Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej Arkadiusz Mularczyk gościł w sobotę, 28 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Szef Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski przyjechał na zaproszenie posła PiS Piotra Olszówki. Głównym tematem spotkania z mieszkańcami Józefowa i powiatu biłgorajskiego były sprawy dotyczące rekompensaty finansowej za straty i szkody spowodowane przez działania Niemiec podczas II wojny światowej.

JÓZEFÓW Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie realizuje projekt edukacyjny w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. We wtorek, 24 kwietnia odbyły się dwa punkty tego projektu – ekspozycja patriotyczna „W drodze ku wolności. Powstanie Styczniowe w okolicach Józefowa” oraz rajd pieszy „W poszukiwaniu powstańczych śladów”. Na wystawę złożyło się dziesięć plansz na rollupach, które mogą być wypożyczane do innych instytucji. Znajdują się na nich zdjęcia i dokumenty, mapy bitew w Królestwie Kongresowym oraz informacje o ważnych postaciach powstania z lat 1863-1864. Powstańczą ekspozycję będzie można oglądać do końca maja. Warto dodać, że 24 kwietnia przypadła 155 rocznica bitwy pod Józefowem i śmierci Mieczysława Romanowskiego, patrona miejscowej szkoły podstawowej.

LIPSKO W niedzielę, 13 maja w podzamojskiej miejscowości odbędzie się trzecia edycja festiwalu pieśni maryjnej „Totus Tuus”. Ze względu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w tegorocznym festiwalu wykonawcy będą musieli zaśpiewać jedną pieśń maryjną i jedną o tematyce patriotycznej. Rok temu festiwal odbył się na scenie w plenerze, tym razem występy konkursowe zaplanowane zostały wewnątrz kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Lipsku. Przesłuchania trwać będą od godz. 13.30 do 17.30. Poprzedzi je msza święta, która rozpocznie się o godz. 12.

SZCZEBRZESZYN Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018 przewidziany został na dni od 5 do 11 sierpnia. Impreza zaplanowana została po raz czwarty. Tegoroczna edycja odbędzie się pod patronatem grupy literackiej Skamander, działającej w latach 1916-1939. Grupę uformowali poeci Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń, a wzorem dla skamandrytów była przede wszystkim twórczość Leopolda Staffa. Organizatorzy na stronie internetowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego poinformowali, że szczegółowy program czwartej edycji tej imprezy zostanie ogłoszony 31 maja.

MaSzt
fot. Ewa MonastyrskaMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?