Sprintem przez Zamojszczyznę (odc. 6)

Przedstawiamy kolejną porcję wiadomości społecznych z naszego regionu. Piszemy m.in. o propozycji radnego Zamościa Rafała Zwolaka. Radny Nowoczesnej postuluje umieszczenie na Rynku Wielkim lub innym powszechnie uczęszczanym miejscu w Zamościu licznika zadłużenia tego miasta.

ZAMOŚĆ Zamojski radny Rafał Zwolak z Nowoczesnej postuluje zainstalowanie na Rynku Wielkim lub innym powszechnie uczęszczanym miejscu w Zamościu licznika zadłużenia tego miasta. Swój pomysł przedstawił na ostatniej sesji rady miasta. Rafał Zwolak uważa, że zamościanie nie są dostatecznie poinformowani o stanie finansów miasta, jak kształtuje się wieloletnia prognoza finansowa i ile milionów będzie musiała spłacać w przyszłym roku nowa rada i kolejny prezydent. Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk nie wykazał entuzjazmu w sprawie propozycji radnego. Stwierdził podczas sesji, że wiadomości o kondycji finansowej Zamościa można uzyskać we właściwym wydziale magistratu.

ZAMOŚĆ W środę, 9 maja o godz. 18 w restauracji „Corner Pub” przy ul. Żeromskiego 6 w Zamościu odbędzie się spotkanie założycielskie zamojskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego” – ukazującego się od 1945 roku tygodnika katolickiego o tematyce społeczno-kulturalnej.

PŁOSKIE Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Płoskiem, 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jubileuszowy setny rok odzyskania przez Polskę niepodległości – te trzy rocznice stały się pretekstem do organizacji w Płoskiem święta w gminie Zamość. Impreza odbędzie się w czwartek, 3 maja o godz. 11.50 na boisku przy miejscowej szkole podstawowej. W programie są m.in. uroczystości jubileuszowe OSP Płoskie, polowa msza święta w intencji ojczyzny i strażaków, poświęcenie samochodów strażackich, odznaczenie sztandaru i druhów, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola, festyn rodzinny z koncertami zespołów i prezentacją teatralną oraz liczne konkursy dla dzieci.

BIŁGORAJ Reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju zajęła pierwsze miejsce w rozegranym w środę, 25 kwietnia na obiektach OSiR w Biłgoraju rejonowych mistrzostwach udzielania pierwszej pomocy, w których startowali uczniowie szkół średnich. Zwycięska drużyna reprezentować będzie Biłgoraj na etapie wojewódzkim mistrzostw. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, trzecie Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, a czwarte – Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Uczestnicy konkursu najpierw musieli zmierzyć się z testem wiedzy, a potem wykazać umiejętnościami niesienia pomocy poszkodowanym w zaaranżowanych dla potrzeb mistrzostw wypadkach, m.in. podczas ścinania drzewa.

ZWIERZYNIEC Od soboty, 28 kwietnia turyści mogą zwiedzać zabytkowe budynki zwierzynieckiego browaru. Zostały one udostępnione dla zwiedzających do końca września. W maju, czerwcu i wrześniu można zwiedzać browar od piątku do niedzieli, natomiast w lipcu i sierpniu – od środy do niedzieli (w godz. od 10 do 16). Goście będą mogli poznać historię browaru i technologię produkcji piwa. Przygotowane do zwiedzania zostały: ekspozycja świetlna, projekcje multimedialne, instalacja z beczek, pozostałości kolejki, warzelnia i fermentownia. Turyści będą mogli zobaczyć m.in. gablotę z piwami warzonymi w browarze, historyczne etykiety piw produkowanych w Zwierzyńcu i ekspozycje składników używanych do produkcji piwa. Dla chętnych udostępniona została interaktywna gra. Browar przewidział także degustację Zwierzyniec Pils.

MaSzt
fot. Ewa MonastyrskaMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?