Sprintem przez Zamojszczyznę (odc. 5)

Portal internetowy Wydawnictwa „Izamarka” ma profil sportowy, jednak nie samym sportem człowiek żyje, dlatego przedstawiamy kolejną porcję różnych informacji z Zamojszczyzny. Piszemy m.in. o skandalu w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, wizycie w tym mieście minister Elżbiety Rafalskiej, gwiazdach tegorocznych „Chmielaków” i zapowiadamy kilka imprez w regionie.

ZAMOŚĆ Uczniowie ze szkół podlegających pod zamojską delegaturę Lubelskiego Kuratorium Oświaty podejmą próbę bicia rekordu Polski w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza. Przedsięwzięcie rozpocznie się w 8 czerwca (piątek) o godz. 11 w szkołach w Zamościu, Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu oraz wielu innych miejscowościach z czterech powiatów Zamojszczyzny. Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu chce w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktualnie rekord kraju w liczbie par tańczących poloneza należy do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu cieszyńskiego. Pod koniec stycznia tego roku poloneza zatańczyły jednocześnie 1032 osoby z tamtego regionu.

ZAMOŚĆ Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów ruchu Kukiz’15 organizuje po raz trzeci festiwal polskiej żywności wolnej od GMO. Impreza odbędzie się w piątek, 4 maja o godz. 10 na Rynku Wielkim w Zamościu. W programie są m.in. panele dyskusyjne na temat roli gospodarstw rodzinnych w polskim rolnictwie, niedocenianych możliwości konopi, pszczelarstwa, żywności GMO oraz dzikich roślin jadalnych, które mogą być podstawą bioróżnorodności w diecie. Ponadto na scenie wystąpią zespoły „Vocantes”, „Złoty Tabor”, „Kapela Siennica”, „Ściana W” i „Rdza”. Organizatorzy zapowiadają również pszczeli konkurs z nagrodami dla dzieci i wiele innych atrakcji dla najmłodszych.

ZAMOŚĆ, RADECZNICA Zamojska grupa motocyklowa „Perkun”, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, wójt gminy Radecznica Marian Szuper, opactwo ojców Bernardynów oraz Gminne Centrum Kultury w Radecznicy zorganizują w sobotę, 28 kwietnia siódmą edycję pielgrzymkowego rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Zbiórka motocyklistów zaplanowana została o godz. 12 na zamojskiej Starówce. Stamtąd pojazdy wyruszą paradnie do Szczebrzeszyna, gdzie o godz. 13.30 nastąpi poczęstunek, a o godz. 15 w bazylice w Radecznicy odbędzie się msza święta, podczas której poświęcone zostaną motocykle. W planach jest także projekcja filmów z rajdu katyńskiego, występy zespołów Seeking Dreams, Fever i Mamba, strzelanie z łuku oraz licytacja przedmiotów z przeznaczeniem na cel charytatywny.

BIŁGORAJ W sobotę, 21 kwietnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska spotkała się w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju z mieszkańcami tego miasta i powiatu biłgorajskiego. Przyjechała do Biłgoraja na zaproszenie posła PiS Piotra Olszówki. Wizyta miała związek z tegorocznymi wyborami samorządowymi i przyszłorocznymi parlamentarnymi. W całym kraju podobnych spotkań z przedstawicielami PiS ma się odbyć ponad siedemset. W trakcie tych spotkań politycy PiS omawiają swoje propozycje wyborcze, a także rozmawiają z przybyłymi mieszkańcami terenu o problemach lokalnych i sprawach dla nich ważnych. W Biłgoraju minister Elżbieta Rafalska mówiła o tzw. „piątce Morawieckiego”, czyli pięciu propozycjach społecznych i gospodarczych, które premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas kwietniowej konwencji PiS w Warszawie (obniżenie CIT do 9%, niższe składki ZUS dla małych przedsiębiorstw, program Dobry Start, czyli 300 zł dla ucznia przed rozpoczęciem roku szkolnego, program Dostępność Plus, skierowany do seniorów i osób niepełnosprawnych oraz utworzenie funduszu na drogi lokalne).

BIŁGORAJ We wtorek, 24 kwietnia doszło do skandalu w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju. 31-letnia mieszkanka tego miasta podczas rozprawy wszczęła awanturę. Znieważyła Sąd i uszkodziła drzwi prowadzące do sali rozpraw. Okazało się, że była nietrzeźwa – miała w organizmie prawie 3,5 promila alkoholu. Nerwowa kobieta została osadzona na siedem dni w areszcie śledczym w Lublinie.

KRASNYSTAW Agnieszka Chylińska i Sylwia Grzeszczak wystąpią na scenie podczas tegorocznych „Chmielaków”. Zagrają także zespoły Łąki Łan i Illusion. Ponadto zaprezentują się uczestnicy telewizyjnych programów typu talent show – Mateusz Ziółko z The Voice of Poland i Patryk Kumór z Must Be The Music. „Chmielaki” to najstarszy piwny festiwal w Polsce. W imprezie każdego roku udział bierze około pięćdziesięciu browarów z kraju i zagranicy. Tegoroczna, czterdziesta ósma edycja trwać będzie od 17 do 19 sierpnia (piątek – niedziela).

SUSIEC W niedzielę, 29 kwietnia o godz. 17 w parku przy stacji kolejowej w Suścu odbędzie się po raz siódmy „Jarmark Susiecki”. W programie są m.in. występy zespołów śpiewaczych, konkurs na Roztoczańskiego Łakocia, koncerty kapeli „Zbójnicy” oraz zespołów „Feeria” i „Extra Mocni”, a także dyskoteka pod gwiazdami z DJ Siwy.

MaSzt
fot. Dariusz BuczekMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?