Sprawdziły siebie. Należą do najlepszych w województwie

Paulina Malec z II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, Oksana Sawczuk z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Diana Zawiślak z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu znalazły się w gronie laureatek piątej edycji wojewódzkiego konkursu gramatycznego z języka rosyjskiego „Sprawdź siebie”. Konkurs przeprowadzony został w środę, 11 kwietnia w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

bdr

W środę, 11 kwietnia, w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyła się piąta edycja wojewódzkiego konkursu gramatycznego z języka rosyjskiego „Sprawdź siebie”. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach. W pierwszej konkurowali uczniowie, dla których język rosyjski jest pierwszym lub drugim językiem komunikacji (zakres konkursu obejmował pogłębione i rozszerzone zagadnienia z gramatyki języka rosyjskiego). Z kolei druga kategoria została przeznaczona dla osób, dla których język rosyjski jest obcy, a jego naukę rozpoczęły w polskiej szkole.

Do konkursu przystąpiło trzydzieścioro uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsza w kategorii pierwszej była Olga Polczuk (IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie, nauczyciel Ewa Lipczuk), drugie miejsce zajęła Oksana Sawczuk (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, nauczyciel Barbara Dziurzyńska), a trzecie – Daria Pachmanowa (Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, nauczyciel Mariusz Adamiec). W kategorii drugiej zwyciężyła Paulina Malec (II Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, nauczyciel Aleksandra Czarniecka), na drugim miejscu uplasowała się Weronika Kulbicka (II LO w Chełmie, nauczyciel Bożena Czupryńska), zaś trzecie miejsce ex aequo zajęły Agnieszka Pietruczuk (Zespół Szkół w Janowie Podlaskim, nauczyciel Monika Mirończuk) oraz Diana Zawiślak (I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, nauczyciel Magdalena Nizioł). Wyróżnieni laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Konkurs odbył się pod patronatem rektora PWSZ w Chełmie prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusza Tofila oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Tłumaczy. Organizatorem konkursu była Katedra Slawistyki (Filologia słowiańska – język rosyjski z językiem ukraińskim) chełmskiej uczelni. Językowe umiejętności uczniów oceniało jury w składzie dr Teresa Giedz-Topolewska, mgr Wanda Żur oraz mgr Ewelina Śmigielska. Komisja konkursowa została powołana przez kierownika Katedry Slawistyki dr Mirosławę Kawecką.

MaSzt
fot. dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w BiłgorajuMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?