Pobiegną wokół Twierdzy Zamość pod patronatem marszałka, posła i prezydenta

Na środę, 2 maja zaplanowany został V Ogólnopolski Bieg „Wokół Twierdzy Zamość”. W ramach imprezy, oprócz biegu głównego na dystansie 5 km, odbędą się biegi dzieci i młodzieży na trasach o długości od 300 do 800 m oraz marsz z kijkami nordic walking na 5 i 10 km. Zmaganiom biegaczy patronować będą marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, poseł Sławomir Zawiślak i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży na terenie Zamościa i powiatu zamojskiego oraz biegania jako najbardziej dostępnej formy rekreacji, uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości, święta Konstytucji 3 maja i obchodów Dnia Flagi, przypomnienie idei biegów „Wokół Twierdzy Zamość” oraz promocja walorów Zamościa i Zamojszczyzny – takie cele przyświecają organizatorom i partnerom V Ogólnopolskiego Biegu „Wokół Twierdzy Zamość”. A jest ich długa lista: Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu, Klub Sportowy Agros Zamość, Urząd Miasta Zamość, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, Zamojski Dom Kultury, Okręgowe Kolegium Sędziów Lekkiej Atletyki w Zamościu, Uczniowski Klub Sportowy Azymut Gmina Zamość, I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, gmina Zamość oraz sponsorzy.

Zawody odbędą się w środę, 2 maja. Będą im patronować marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, poseł Sławomir Zawiślak i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Uroczyste otwarcie zaplanowane zostało na godz. 11 na Rynku Wielkim w Zamościu. Kwadrans później rozpoczną się biegi dzieci i młodzieży w wieku do 16 lat. Młodzi sportowcy, w zależności od wieku i płci, będą się ścigać na trasach biegowych o długości 300, 600 i 800 m, wyznaczonych na uliczkach zamojskiej Starówki. O godz. 13 odbędzie się bieg główny na dystansie 5 km. Będą w nim mogli wziąć udział zawodnicy, którzy ukończyli 16 lat. O tej samej porze rozpocznie się biegowa rywalizacja służb mundurowych i nauczycieli, a o godz. 13.05 wystartuje marsz z kijkami nordic walking dla kobiet i mężczyzn na dystansie 5 i 10 km.

Warto podkreślić, że bieg główny będzie zaliczany do Grand Prix Polski Środkowo-Wschodniej w biegach ulicznych i przełajowych na sezon 2018. W punktacji nie będą jednak brani pod uwagę zawodnicy z zagranicy. Sędzią głównym biegów będzie niezmordowany w organizacji tego typu imprez, wiceprzewodniczący rady powiatowej i miejskiej zrzeszenia LZS w Zamościu Krzysztof Pszenniak, a jego zastępcą – prezes zamojskiego Agrosu Konrad Firek. Na zdjęciu migawka z pierwszej edycji biegów, która odbyła się w 2014 roku.

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?