Pobiegną wokół Twierdzy Zamość pod patronatem marszałka, posła i prezydenta

Na środę, 2 maja zaplanowany został V Ogólnopolski Bieg „Wokół Twierdzy Zamość”. W ramach imprezy, oprócz biegu głównego na dystansie 5 km, odbędą się biegi dzieci i młodzieży na trasach o długości od 300 do 800 m oraz marsz z kijkami nordic walking na 5 i 10 km. Zmaganiom biegaczy patronować będą marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, poseł Sławomir Zawiślak i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży na terenie Zamościa i powiatu zamojskiego oraz biegania jako najbardziej dostępnej formy rekreacji, uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości, święta Konstytucji 3 maja i obchodów Dnia Flagi, przypomnienie idei biegów „Wokół Twierdzy Zamość” oraz promocja walorów Zamościa i Zamojszczyzny – takie cele przyświecają organizatorom i partnerom V Ogólnopolskiego Biegu „Wokół Twierdzy Zamość”. A jest ich długa lista: Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu, Klub Sportowy Agros Zamość, Urząd Miasta Zamość, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, Zamojski Dom Kultury, Okręgowe Kolegium Sędziów Lekkiej Atletyki w Zamościu, Uczniowski Klub Sportowy Azymut Gmina Zamość, I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, gmina Zamość oraz sponsorzy.

Zawody odbędą się w środę, 2 maja. Będą im patronować marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, poseł Sławomir Zawiślak i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Uroczyste otwarcie zaplanowane zostało na godz. 11 na Rynku Wielkim w Zamościu. Kwadrans później rozpoczną się biegi dzieci i młodzieży w wieku do 16 lat. Młodzi sportowcy, w zależności od wieku i płci, będą się ścigać na trasach biegowych o długości 300, 600 i 800 m, wyznaczonych na uliczkach zamojskiej Starówki. O godz. 13 odbędzie się bieg główny na dystansie 5 km. Będą w nim mogli wziąć udział zawodnicy, którzy ukończyli 16 lat. O tej samej porze rozpocznie się biegowa rywalizacja służb mundurowych i nauczycieli, a o godz. 13.05 wystartuje marsz z kijkami nordic walking dla kobiet i mężczyzn na dystansie 5 i 10 km.

Warto podkreślić, że bieg główny będzie zaliczany do Grand Prix Polski Środkowo-Wschodniej w biegach ulicznych i przełajowych na sezon 2018. W punktacji nie będą jednak brani pod uwagę zawodnicy z zagranicy. Sędzią głównym biegów będzie niezmordowany w organizacji tego typu imprez, wiceprzewodniczący rady powiatowej i miejskiej zrzeszenia LZS w Zamościu Krzysztof Pszenniak, a jego zastępcą – prezes zamojskiego Agrosu Konrad Firek. Na zdjęciu migawka z pierwszej edycji biegów, która odbyła się w 2014 roku.

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Liga dwóch prędkości

„Najciekawsza liga świata” spolaryzowała się do tego stopnia, że sprawia wrażenie, jakby lepsza połowa Bundesligi konkurowała w jednej klasie rozgrywkowej z gorszą połową Ekstraklasy. „Góra” wygrywa z „dołem” najczęściej dosyć wysoko, a wyniki byłyby wyższe, gdyby nie to, że te lepsze zespoły na ogół są tak samo niedotrenowane, jak te z dołu, ale konsekwentnie punktują, bo mają kogoś, kogo słabeuszom brakuje – najemników, szkolonych od najmłodszych lat w miejskich ośrodkach piłkarskich naszego okręgu.