Nasi księża wśród najlepszych

Przez dwa dni w Poznaniu rozgrywana była dwudziesta ósma edycja mistrzostw Polski księży. W środę, 4 kwietnia odbył się turniej drużynowy, natomiast w czwartek, 5 kwietnia – rozgrywki w poszczególnych kategoriach wiekowych, a następnie turniej open. Bardzo dobrze w mistrzostwach wypadli kapłani z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dwa dni trwała rywalizacja księży i braci zakonnych w dwudziestych ósmych mistrzostwach Polski. Zawody rozegrane zostały w Parku Rekreacyjno-Sportowym „fairPlayce” przy ul. Bożydara w Poznaniu. Pierwszego dnia, w środę, 4 kwietnia, odbył się konkurs drużynowy. Trzecie miejsce zajęła drużyna z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, którą reprezentowali księża Andrzej Łuszcz i Krzysztof Augustynek, natomiast na czwartej pozycji sklasyfikowana została reprezentacja archidiecezji lubelskiej, grająca w składzie Stanisław Kryszczuk i Adam Breś. Po raz kolejny mistrzem Polski została drużyna z diecezji sandomierskiej w składzie ksiądz Tomasz Flis i ksiądz Piotr Zwoliński, zaś wicemistrzostwo wywalczyła drużyna z diecezji opolskiej, którą tworzyli brat zakonny Marcin Guzik i ksiądz Leszek Rygucki.

Następnego dnia, w czwartek, 5 kwietnia, przeprowadzone zostały pojedynki w poszczególnych kategoriach wiekowych i turniej open. Zmagania przy stołach poprzedziło nabożeństwo w kościele świętej Jadwigi Królowej przy ul. Mleczowej. Mistrzem Polski wśród zawodników w wieku powyżej 55 lat został ksiądz Stanisław Kryszczuk, który w rozgrywkach ligowych Lubelskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego reprezentuje Perłę Rokitno. Na trzecim miejscu w kategorii do 45 lat uplasował się ksiądz Andrzej Łuszcz (na zdjęciu, z prawej), dobrze znany w naszym regionie – był twórcą kilku klubów tenisa stołowego, m.in. występował w lidze, w klubach Samson Lubycza Królewska, Dawid Tarnogród i Grot-Michał Werbkowice, a obecnie jest zawodnikiem Heksy Niedrzwica Duża. Także w gronie zawodników, mających nie więcej niż 45 lat, czwarte miejsce zajął ksiądz Krzysztof Augustynek, pingpongista klubu z Werbkowic. Z kolei w kategorii open księża Stanisław Kryszczuk i Andrzej Łuszcz sklasyfikowani zostali na miejscach piątym i szóstym (ex aequo).

Organizatorem mistrzostw była Archidiecezja Poznańska i Park Rekreacyjno-Sportowy „fairPlayce” w Poznaniu. Patronat nad zawodami sprawował arcybiskup Stanisław Gądecki – metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Księża rywalizowali pod patronatem medialnym Radia Emaus, tygodnika „Przewodnik Katolicki” i miesięcznika dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste”.

MaSzt



Markowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?