Można już ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Klub”

Minister sportu i turystyki Witold Bańka ogłosił trzecią edycję rządowego programu „Klub”. Do 8 maja (wtorek) małe i średnie kluby sportowe, działające w formie stowarzyszenia od co najmniej trzech lat, będą mogły ubiegać się o wsparcie pieniężne na organizację szkolenia lub zakup sprzętu sportowego. Na ten cel rząd zaplanował budżet w wysokości 40 mln zł. Taka kwota pozwoli na dofinansowanie działalności około 3 700 klubów w całej Polsce.

W konkursach na dofinansowanie, organizowanych w ramach programu „Klub”, Sokół Zwierzyniec wnioskował już dwukrotnie. Teraz też ma zamiar ubiegać się o wsparcie pieniężne. – Dwa razy dostaliśmy z ministerstwa po 15 tysięcy złotych. To był spory zastrzyk gotówki dla naszego klubu. Trenerzy śmieją się, że otrzymali trzynastkę. Za te pieniądze dofinansowaliśmy trzy sekcje – piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego. Szkoleniowcy, którzy do tej pory zarabiali niewielkie kwoty, dostali dodatek do wynagrodzenia, otworzyliśmy nowe grupy młodzieżowe, młodych sportowców ubraliśmy w nowe stroje, a także zakupiliśmy trochę sprzętu sportowego, m.in. stół pingpongowy. Program „Klub” to wielka pomoc dla klubów z małych miejscowości. Pozwala tym klubom nie tylko poprawić swoją kondycję finansową, ale przede wszystkim rozwijać się pod względem szkoleniowym – mówi Tadeusz Dudek, prezes Sokoła Zwierzyniec, szkoleniowiec młodzieży w tym klubie, a także członek zarządu zamojskiego OZPN.

Program „Klub” przeznaczony jest dla małych i średnich klubów sportowych, które działają w formie stowarzyszenia od co najmniej trzech lat. Otrzymane środki kluby mogą przeznaczyć na wynagrodzenie trenerów, zakup sprzętu i organizację obozu sportowego. Kluby posiadające jedną sekcję mogą ubiegać się o kwotę 10 tys. zł, kluby wielosekcyjne – o 15 tys. zł. Wnioski do tegorocznej edycji należy składać w Ministerstwie Sportu i Turystyki do 8 maja (wtorek). Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 29 czerwca (piątek). – Zachęcam kluby z naszego regionu, by skorzystały z takiej możliwości uzyskania dodatkowych środków. Bardzo ważna jest wartość merytoryczna projektu, dlatego trzeba się przyłożyć do dobrego opracowania wniosku. Każdy najmniejszy błędny lub wątpliwy szczegół może skutkować odrzuceniem wniosku. Dlatego sugeruję, by kluby po raz pierwszy ubiegające się o wsparcie w ramach tego programu skorzystały z pomocy kogoś, kto już to robił. Wiem, że niektóre kluby nawet zmieniały zapisy w swoim statucie, by móc wziąć udział w programie. Trzeba dołożyć starań, by spełnić wszelkie wymogi formalne i prawidłowo wypełnić wniosek, a później rozliczyć projekt z jego realizacji, ale naprawdę warto – mówi Tadeusz Dudek.

„W programie Klub kluby jednosekcyjne wnioskują o otrzymanie 10 000 zł, natomiast kluby wielosekcyjne ubiegają się o kwotę 15 000 zł. Otrzymane środki należy w ścisły sposób przeznaczyć na konkretne zadania. Oczywiście można zwiększyć kwoty przeznaczone na realizację konkretnych zadań, poprzez zwiększenie wkładu własnego klubu, jednak kwoty te nie mogę być niższe. Dofinansowaniem są objęte zadania, które w fundamentalny sposób wpływają na to jak funkcjonuje klub sportowy. Obowiązkowym elementem jest wynagrodzenie trenera lub szkoleniowca. W przypadku klubu jednosekcyjnego na ten cel należy przeznaczyć 6 000 zł, w przypadku klubu wielosekcyjnego stawka ta wzrasta do 9 000 zł. Wynagrodzenie można podzielić w dowolnych proporcjach pomiędzy kilkoma trenerami. Sprzęt sportowy jest kluczowym elementem podczas prowadzenia treningów. Uatrakcyjnia stałe elementy zajęć i pozwala na doskonalenie umiejętności zawodników. Dlatego w rządowym Programie Klub kwota przeznaczona na dofinansowanie zakupu sprzętu sportowego wynosi 4 000 zł dla klubu jednosekcyjnego oraz 6 000 zł dla klubów wielosekcyjnych. Dofinansowanie może być również przeznaczone na organizację obozu sportowego. Są to te same środki, które można przeznaczyć na zakup sprzętu sportowego. Można zakupić sprzęt sportowy lub pojechać na obóz albo zakupić sprzęt sportowy i pojechać na obóz, wówczas środki mogą zostać podzielone w dowolnej proporcji pomiędzy oba te zadania” – czytamy na stronie internetowej Programu Klub (programklub.pl), na której można zdobyć więcej informacji na temat owego rządowego programu – poznać warunki uczestnictwa i wymagania formalne, uzyskać porady odnośnie przeznaczenia dofinansowania i pobrać formularze wniosku wraz z załącznikami do wypełnienia.

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?