Katarzyna Lubnauer: PiS jest do pokonania

Czy polski samorząd będzie obszarem wolności, z którego wyjdzie impuls do odsunięcia Jarosława Kaczyńskiego od władzy? – pyta Katarzyna Lubnauer w korespondencji, którą rozesłała pocztą mailową do członków i sympatyków Nowoczesnej. Przewodnicząca tej partii twierdzi, że PiS można pokonać w zbliżających się wyborach samorządowych, a następnie w przyszłorocznych, parlamentarnych. Receptą na sukces ma być Koalicja Obywatelska, czyli wyborcze porozumienie Nowoczesnej i PO.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer ma świadomość tego, że gra jest warta świeczki. Motywuje zatem członków i sympatyków tejże partii do walki wyborczej w tegorocznych wyborach samorządowych. – Stawka zbliżających się wyborów samorządowych jest bardzo wysoka – napisała w wysłanej do nich korespondencji mailowej. Katarzyna Lubnauer przypomina, o co będzie się toczyła walka wyborcza. – Najbliższe wybory zadecydują, jak będą wyglądały samorządy w Polsce. Czy będzie to samorząd otwarty, kreatywny, bliski ludziom? Czy może oparty na konflikcie i dzieleniu, psuciu tego co dobre? Bo PiS nie rozumie i nie lubi samorządów. Chciałby centralnie sterować wydatkami, obsadą kolejnych stanowisk i priorytetami lokalnymi – stwierdziła w mailu przewodnicząca Nowoczesnej.

Wybory samorządowe mają dać bodziec do walki z PiS w wyborach parlamentarnych, które odbędą się w przyszłym roku. Cel najważniejszy, to pozbawienie lidera PiS wpływu na polityczną rzeczywistość w naszym kraju. – Najbliższe wybory zadecydują też, jaka będzie Polska. Czy polski samorząd będzie obszarem wolności, z którego wyjdzie impuls do odsunięcia Jarosława Kaczyńskiego od władzy? Czy będzie to Polska, w której cała władza należy do PiS? Polska, w której politycy opozycji tracą immunitety i są karani za słowa wypowiadane w debatach sejmowych, jak Kamila Gasiuk-Pihowicz i Ryszard Petru. I w której rządzący chronią przed odpowiedzialnością swoich – napisała Katarzyna Lubnauer.

Przewodnicząca twierdzi, że PiS nie może być pewien swojego zwycięstwa. – Ostatnie tygodnie pokazały, że PiS jest do pokonania. Politycy PiS w coraz mniejszym stopniu radzą sobie z tłumaczeniem Polakom kolejnych afer, nominacji dla Misiewiczów, nagród i pieniędzy przyznawanych dla swoich. Obóz rządzący próbuje odwrócić uwagę od swoich kłopotów składanymi naprędce obietnicami oraz zastraszaniem polityków opozycji. To się im nie uda. Cel podstawowy w tej sytuacji to obronić polskie samorządy przed PiS. Ale samo zatrzymanie PiS nie wystarczy. Potrzebujemy zapewnić, że po wyborach będziemy w stanie skutecznie realizować atrakcyjną, nastawioną na rozwój wizję polskich miast, mniejszych miejscowości i całych regionów – napisała Katarzyna Lubnauer.

A co może wyborcom zaproponować partia Katarzyny Lubnauer? – Nowoczesna w nadchodzących wyborach samorządowych będzie budować z partnerami Koalicję Obywatelską. Stworzyliśmy koalicję w wyborach do sejmików. Wszędzie tam, gdzie to możliwe będziemy wspierać kandydatów opozycji, w kilku miastach zaprezentujemy swoich kandydatów na prezydentów i będziemy zabiegać o szerokie poparcie dla nich. Mamy dobrych kandydatów na radnych oraz zaplecze profesjonalistów, którzy sprawdzą się we władzy wykonawczej – zapowiedziała na piśmie Katarzyna Lubnauer, która wierzy w siłę polityczną kandydatów swojej partii. – Ludzie Nowoczesnej będą źródłem nowych pomysłów i energii dla swoich lokalnych wspólnot. Będą też strażnikami liberalnych wartości i rozsądku. Jako nowa siła w samorządach Nowoczesna przypilnuje, by pieniądze podatników były wydawane uczciwie i sensownie, a samorządowe spółki zatrudniały fachowców, a nie działaczy. Zadbamy też o to, by polityka samorządowa charakteryzowała się otwartością i tolerancją – napisała.

Katarzyna Lubnauer poprosiła też o datki na działalność Nowoczesnej. – Wspierając Nowoczesną, przybliżasz spełnienie się wizji prawdziwie nowoczesnego samorządu – obywatelskiego, otwartego na mieszkańców, wykorzystującego najnowsze technologie, transparentnego i dobrze zorganizowanego. Wesprzyj nas już dzisiaj kwotą 10 zł, 20 zł lub inną, według swojego uznania i możliwości. Serdecznie dziękuję za każde wsparcie – napisała przewodnicząca Nowoczesnej.

MaSzt
fot. biuro prasowe NowoczesnejMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?