JANUSZOWE PRZEMYŚLENIA. Biłgoraj na osiem miesięcy przed wyborami samorządowymi

W tym roku odbędą się wybory samorządowe, które w Biłgoraju zawsze budzą olbrzymie emocje. Mieszkańcy miasta wybiorą nowego burmistrza i dwudziestu jeden radnych w okręgach wielomandatowych. Ich podział nie jest jeszcze znany, ale system wraca do lat poprzednich, gdy funkcjonowały trzy okręgi wyborcze. Nigdy żaden komitet nie uzyskał takiego poparcia wyborców, by mógł rządzić samodzielnie, więc tym bardziej możemy się spodziewać tego, że teraz też będą tworzone powyborcze koalicje.

W zaplanowanych na przełom października i listopada wyborach samorządowych do rady miasta Biłgoraj zapewne wystartują kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, Komitetu Janusza Rosłana i Fundacji Biłgoraj XXI. Nieznane są jeszcze zamiary innych komitetów i partii, które planują wystawić swoich przedstawicieli. Nieoficjalnie mówi się o starcie w wyborach Polskiego Stronnictwa Ludowego jako samodzielnego podmiotu lub wraz z Biłgorajszczyzną, czyli komitetu funkcjonującego w strukturach Rady Powiatu w Biłgoraju, złożonego między innymi z członków oraz sympatyków Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wiele mówi się o powstaniu komitetu wyborczego byłego posła na sejm RP Piotra Szeligi. Wciąż nieznane są plany innych prawicowych komitetów, które ze względu na słabe wyniki mają mniejsze szanse na stworzenie pełnych i silnych list. Nowym podmiotem w Biłgoraju może być Nowoczesna, którą w Biłgoraju mocno promuje radna miejska Renata Socha.

Kandydatem na burmistrza po raz kolejny będzie zapewne Janusz Rosłan, który swoją funkcję pełni już czwartą kadencję. Wprawdzie w mieście poprawiła się jakość dróg i chodników, to jednak głośno mówi się o problemach Janusza Rosłana w zakresie rozliczania dotacji dla przedszkoli, a sprawy mają swój finał w sądach. Czy obecny burmistrz zdobędzie zaufanie mieszkańców? Będzie to zależało także od jego przeciwników. Głównym wydaje się być po raz kolejny Piotr Szeliga. Jako dyrektor PKS w Biłgoraju pokazał zmysł organizacyjny i menedżerski. Firma odzyskała dobrą opinię, zmienia się pod względem funkcjonalnym i strukturalnym. Jak mówią sami pracownicy, w zasobach kadrowych jest spokój i ciężka solidna praca. W wyborach na gospodarza miasta powalczy zapewne kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Trudno go wskazać, choć nieoficjalnie wymienia się biłgorajskiego przedsiębiorcę Kazimierza Ordeckiego i pracownika jednej z firm na terenie powiatu biłgorajskiego Andrzeja Łagożnego. Czy pojawi się ktoś nowy? A może prawa strona poprze jednego, teoretycznie najmocniejszego kandydata? Przekonamy się zapewne w najbliższym czasie. Z obozu Fundacji Biłgoraj XXI delegowany może być poprzedni kandydat, Jacek Piskorski. Start członka fundacji zapewne nie będzie ,,na rękę” obecnemu burmistrzowi, który liczy na elektorat jej założyciela, świętej pamięci Zygmunta Dechnika. Nowoczesna także chce zwiększyć swoją wiarygodność wśród wyborców, dlatego może wystawić własnego kandydata, wspominaną wcześniej Renatę Sochę.

Jak ułoży się wyborcza układanka? To zależy od mieszkańców Biłgoraja. Im większa frekwencja w wyborach, tym większa szansa na realną ocenę pracy obecnych radnych i burmistrza. Warto głosować i wybierać swoich przedstawicieli, aby mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście.

JanuszMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?