Istotne pytania o stan biurokracji w Polsce

Z roku na rok machina urzędnicza w Polsce jest coraz liczniejsza i droższa w utrzymaniu. Dwa lata temu Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie, że polska biurokracja kosztuje rocznie 50 miliardów złotych. Uznał tę kwotę za zbyt dużą. I stwierdził, że wypadałoby ją zmniejszyć. Co przez dwa lata zrobiło Prawo i Sprawiedliwość, by ograniczyć administrację i koszty jej funkcjonowania? O to pyta premiera w interpelacji wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z ruchu Kukiz'15.

Polska Fundacja Narodowa, Rada Mediów Narodowych, Instytut Solidarności i Męstwa, Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” – to tylko przykłady pięciu spośród kilkunastu instytucji, które utworzone zostały za rządów Prawa i Sprawiedliwości. „Powstały w celach politycznych i są doskonałymi przytuliskami dla różnych Misiewiczów” – twierdzi Jarosław Karpiński w swoim artukule opublikowanym na portalu internetowym „Na Temat” (natemat.pl). Dziennikarz ironizuje, że mogą powstać kolejne, zupełnie zbędne, ale obciążające kieszeń podatnika podmioty, np. Instytut ds. Wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki. PiS zapowiadał z mniejszenie biurokracji w Polsce. A co zrobił w tej sprawie?

„Uwaga! Dwa lata temu premier Morawiecki raczył zauważyć, że polska biurokracja kosztuje rocznie 50 mld zł, że to dużo, i że wypadałoby ją zmniejszyć. Dlatego dziś ja pozwoliłem sobie zapytać, co się panu premierowi w tej materii udało zrobić. Bo na moje oko powstało przynajmniej kilkanaście nowych instytucji centralnych i zatrudniono tysiące nowych urzędników. Ale oczywiście cierpliwie poczekam na odpowiedź” – napisał na Facebooku Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz’15, a poniżej komentarza zamieścił treść interpelacji w sprawie redukcji biurokracji w Polsce. My też ją publikujemy, zachowując oryginalną pisownię.

Interpelacja w sprawie redukcji biurokracji w Polsce

Szanowny Panie Premierze!

11 maja 2016 r. stwierdził Pan w Sejmie, że „roczny koszt funkcjonowania wszystkich urzędników to jest ok. 50 mld zł. To dużo. Będziemy starali się to ograniczać, przeglądać wszystkie agencje”. 25 października 2016 r. w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, odpowiadając na pytanie dotyczące tego czy w Polsce mamy za dużo urzędników stwierdził Pan: „Powiem delikatnie: mamy ich troszeczkę za dużo. Za rządów koalicji PO-PSL liczba urzędników zwiększyła się o ponad 140 tys.: z 340 do 488 tys. I nie chcemy, by ta liczba jeszcze rosła. Premier Beata Szydło zleciła przegląd agencji i instytucji pod tym kątem; minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel już przystąpił do integrowania różnych podmiotów, więc jest nadzieja, że wzrost liczby urzędników zostanie co najmniej powstrzymany, a zapewne również ich liczba zostanie ograniczona”.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie są rezultaty zapowiedzianego przez Pana Premiera ograniczania administracji? Proszę o podanie danych dotyczących: liczby zredukowanych instytucji/etatów wraz z wyszczególnieniem liczby zredukowanych etatów/zaoszczędzonych środków w rozbiciu na poszczególne podmioty.
2. Ilu mamy w Polsce urzędników? Bardzo proszę o podanie danych z wyszczególnieniem na administrację rządową (w rozbiciu na ministerstwa oraz instytucje podległe ministerstwom) oraz administrację samorządową (w rozbiciu na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje im podległe). Proszę o podanie powyższych danych wg stanu na listopad 2015 r. oraz wg stanu obecnego.
3. Ile w skali rocznej wynoszą całkowite wynagrodzenia wszystkich osób zatrudnionych w administracji rządowej oraz administracji samorządowej?
4. Jaki jest roczny koszt utrzymania urzędników w Polsce? Bardzo proszę o podanie danych z wyszczególnieniem na administrację rządową (w rozbiciu na ministerstwa oraz instytucje podległe ministerstwom) oraz administrację samorządową.
5. Czy kierując się zasadą jawności życia publicznego rząd zamierza ogłaszać corocznie szczegółowe informacje dotyczące tego ilu mamy w Polsce urzędników i jaki jest roczny koszt ich utrzymania?
6. Ile nowych urzędów oraz instytucji powstało w Polsce od listopada 2015 r.? Bardzo proszę o podanie danych z wyszczególnieniem liczby osób zatrudnionych w nowych urzędach/instytucjach, kosztów związanych z ich założeniem oraz kosztów związanych z ich rocznym utrzymaniem.
7. Jakie działania zamierza podjąć rząd, aby zmniejszyć liczbę urzędników w Polsce, obniżyć koszty funkcjonowania administracji oraz poprawić jej wydajność?

MaSzt
fot. Adrian Grycuk/WikipediaMarkowe teksty

Marek Sztochel
Skandaliczne marnotrawienie publicznych pieniędzy

Łada 1945 Biłgoraj od kilku miesięcy szuka nowego prezesa, bo Winicjusz Oleszczak zrezygnował z tej funkcji. Nie jest to łatwe zadanie, bo szefem klubu sportowego powinien być ktoś, kto nadąża za stale zmieniającym się światem i odnajduje się w coraz to nowszej rzeczywistości, ma ochotę świadczyć nieodpłatnie ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności przez siedem dni w tygodniu, a ponadto musi mieć albo zasobny portfel, by samemu do tego „interesu” dołożyć, albo mocne poparcie przedsiębiorców lub miejscowych baronów, gotowych do dzielenia się swoim majątkiem. Warto się zastanowić, jak funkcjonowałyby sowicie finansowane z pieniędzy podatników instytucje kultury, gdyby oparte były tylko na działalności wolontariuszy?