Dobre przygotowanie, liczna kadra

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA. Omega Stary Zamość uchodzi za jednego z faworytów rozgrywek. Jakie cele na nadchodzący sezon ligowy wyznaczył sobie i swoim podopiecznym trener Paweł Lewandowski? Jak w zespole ze Starego Zamościa przebiegły przygotowania do rozgrywek i jakie zmiany w nim zaszły?

NIE POBIERAJ ZDJĘĆ BEZ ZGODY ICH AUTORA!

 

Po rundzie jesiennej poprzedniego sezonu Omega Stary Zamość sklasyfikowana była w zamojskiej klasie okręgowej na trzecim miejscu ze stratą sześciu punktów do prowadzącego w tabeli Gryfa Gmina Zamość. Wiosną zespół trenera Pawła Lewandowskiego planował walczyć o pierwszą lokatę i awans do IV ligi, ale – z wiadomych względów – nie było mu dane podjąć próby. Rozgrywki nie zostały dokończone, a zamojski OZPN uznał tabelę po pierwszej części sezonu za ostateczną. Lubelski ZPN awansował dwa najlepsze zespoły, czyli wspomniany wcześniej Gryf i Grom Różaniec. Działacze Omegi starali się jeszcze wynegocjować awans z trzeciego miejsca lub chociaż prawo do rywalizacji w barażach. Jednakże LZPN był nieugięty i do IV ligi „wepchnął” trzeci w tabeli lubelskiej „okręgówki” POM Iskra Piotrowica, argumentując, że tamta liga jest teoretycznie najsilniejsza w województwie, a ponadto grają w niej zespoły z dziesięciu powiatów, gdy w zamojskiej – tylko z czterech.

Omega zamierza w nadchodzących rozgrywkach udowodnić, że zasługuje na miano czwartoligowca. – Nasze plany na ten sezon są jasno sprecyzowane – mamy wygrać ligę i awansować. Będziemy do celu dążyli krok po kroku, walcząc w każdym meczu ligowym o trzy punkty. Przed nami długie rozgrywki, pełne wielu niewiadomych – mówi trener Paweł Lewandowski.

Szkoleniowiec piłkarzy ze Starego Zamościa uważa, że do faworytów rozgrywek zaliczyć należy również Roztocze Szczebrzeszyn i Tanew Majdan Stary, a w czołówce znajdą się zapewne także Błękitni Obsza, Igros Krasnobród i Pogoń 96 Łaszczówka. – Teoretycznie, to te zespoły będą najmocniejsze. Reszta pewnie będzie średnia, jednak jest to mocno niepewne stwierdzenie. Jeśli bowiem Łada nie przystąpi do rozgrywek IV ligi, to piłkarze tego zespołu rozejdą się po klubach z powiatu biłgorajskiego, a wtedy siła tych drużyn stanie się większa. Musimy poczekać na rozwój wydarzeń. Łatwiej prognozować będzie zapewne w ostatni piątek przed rozpoczęciem rozgrywek, gdy dokładnie poznamy już kadry wszystkich zespołów – twierdzi Paweł Lewandowski. I dodaje, że warto także zwrócić uwagę na Koronę Łaszczów. – Jak byłem w Wożuczynie na meczu Korony z tamtejszą Spartą w ramach Pucharu Starosty Tomaszowskiego, to słyszałem wypowiedzi kibiców z Łaszczowa. Mówili, że jeśli do Korony wrócą z zagranicy wszyscy piłkarze, to ten zespół będzie bardzo mocny – podkreśla Paweł Lewandowski.

Zdaniem niektórych sympatyków „najciekawszej ligi świata”, walka o awans do IV ligi rozegra się między Omegą a Roztoczem. – Tego lata Roztocze dokonało kilku wartościowych wzmocnień. Co prawda jest to młody zespół, jednak gra w nim sporo wychowanków AMSPN Hetman Zamość, systematycznie trenujących od dziecka. Na pewno drużyna ze Szczebrzeszyna będzie się liczyła w walce o awans do IV ligi – twierdzi Paweł Lewandowski.

Oba zespoły spotkały się ze sobą w sobotę, 25 lipca na stadionie w Szczebrzeszynie, w finale powiatowych rozgrywek Pucharu Polski, znanych jako Puchar Starosty Zamojskiego. Padł bezbramkowy remis, a w rzutach karnych gospodarze wygrali 7:6. – Odniosłem wrażenie, że za dużo było emocji, wywołanych rangą meczu. Stawka rywalizacji sparaliżowała poczynania obu zespołów. Drużyny miały sporo sytuacji podbramkowych, ale tak naprawdę, to obaj bramkarze nie mieli okazji, by się wykazać swoimi umiejętnościami. Jeśli chodzi o karne, to musiał się ktoś w tej loterii pomylić. Padło na nas. Nie mam o to pretensji do swoich zawodników – powiedział Paweł Lewandowski dla „Kroniki Tygodnia”.

Atutami Omegi w lidze ma być dobre przygotowanie do rozgrywek i liczna ekipa. – Przygotowania do rundy jesiennej przebiegły zgodnie z planem. Trenowaliśmy od 12 czerwca trzy lub nawet cztery razy w tygodniu. Zrobiliśmy to, co zaplanowaliśmy. Mieliśmy tylko jeden tydzień kryzysowy, który wynikał z tego, że dwóch zawodników było kontuzjowanych, trzech wyjechało za granicę, a kilku kolejnych – na wakacje. Po tym jednym tygodniem frekwencja na zajęciach była wysoka. W kadrze mamy 25 zawodników. To daje duży wybór na poszczególnych pozycjach i możliwość rotacji w składzie – mówi Paweł Lewandowski. Omegę opuściło siedmiu zawodników. Hubert Sałamacha zostanie wypożyczony do czwartoligowej Tomasovii Tomaszów Lubelski, Jakub Mężyński – jeśli rozliczy się z klubem – trafi do Potoku Sitno, Michał Janda i Jakub Kuniec trenują z Perłą Deszkowice, a Mateusz Czarniecki, Maciej Majkut i Przemysław Szymala zrezygnowali z gry. Ich miejsce w kadrze zespołu ze Starego Zamościa zajęli: Krzysztof Hadło (powrócił z Igrosu Krasnobród), Tomasz Goździuk (powrócił z Gryfa Gmina Zamość), Daniel Samulak (z Potoku Sitno), Maksymilian Krukowski i Mikołaj Mika (z zespołu juniorów Omegi) oraz Maciej Bojar i Michał Denis (wznowili treningi). W ostatnim przed rozpoczęciem rundy jesiennej meczu, z Roztoczem, zespół ze Starego Zamościa zagrał w ustawieniu: Krzysztof Hadło – Jarosław Goch, Bartłomiej Mazur, Łukasz Mikulski, Tomasz Goździuk – Filip Maciejewski, Michał Denis, Kacper Bojar – Przemysław Tchórz, Bartosz Nizioł, Krystian Olech. Ponadto wystąpili: Szymon Dyrkacz, Karol Dywański, Michał Maziarczyk, Damian Tchórz.

MECZE OMEGI STARY ZAMOŚĆ W RAMACH PRZYGOTOWAŃ DO RUNDY JESIENNEJ SEZONU 2020/2021

26 czerwca 2020 (piątek), Stary Zamość, Sparta Rejowiec Fabryczny (IV liga) 1:2
1 lipca 2020 (środa), Stary Zamość, Tomasovia Tomaszów Lubelski (IV liga) 2:3
4 lipca 2020 (sobota), Stary Zamość, Kłos Gmina Chełm (IV liga) 2:1
11 lipca 2020 (sobota), Deszkowice, Perła Deszkowice (klasa B, Puchar Starosty Zamojskiego) 3:0
15 lipca 2020 (środa), Stary Zamość, Brat Cukrownik Siennica Nadolna (chełmska klasa okręgowa) 2:6
18 lipca 2020 (sobota), Sitno, Potok Sitno (klasa okręgowa, Puchar Starosty Zamojskiego) 2:0
25 lipca 2020 (sobota), Szczebrzeszyn, Roztocze Szczebrzeszyn (klasa okręgowa, Puchar Starosty Zamojskiego) 0:0, w karnych 6:7

W pierwszej kolejce sezonu 2020/2021 Omega spotka się na własnym stadionie z Koroną Łaszczów. Mecz zaplanowany został na sobotę, 1 sierpnia o godz. 17.30.

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Liga dwóch prędkości

„Najciekawsza liga świata” spolaryzowała się do tego stopnia, że sprawia wrażenie, jakby lepsza połowa Bundesligi konkurowała w jednej klasie rozgrywkowej z gorszą połową Ekstraklasy. „Góra” wygrywa z „dołem” najczęściej dosyć wysoko, a wyniki byłyby wyższe, gdyby nie to, że te lepsze zespoły na ogół są tak samo niedotrenowane, jak te z dołu, ale konsekwentnie punktują, bo mają kogoś, kogo słabeuszom brakuje – najemników, szkolonych od najmłodszych lat w miejskich ośrodkach piłkarskich naszego okręgu.