Biłgorajanie też pobiegną „Tropem Wilczym”

Na niedzielę, 4 marca zaplanowana została szósta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. To największy bieg pamięci w Polsce. Odbędzie się w około trzystu miastach. W Biłgoraju bieg rozpocznie się o godz. 12 na Placu Wolności. Do pokonania będzie dystans o długości 1963 m.

Biegi upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic Polski, odbędą się po raz szósty, a w Biłgoraju – po raz trzeci. Do pokonania w niedzielę, 4 marca będzie trasa o długości 1963 m. Dystans nawiązuje do roku śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Lalek zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie, pow. świdnicki), osiemnaście lat po zakończeniu II wojny światowej. W biłgorajskim biegu udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy są w stanie przebyć w dowolnym tempie dystans 1963 m. Zapisy prowadzone są przez pocztę mailową (e-mail tropemwilczymbilgo2018@gmail.com). W treści zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL. Dla dwustu osób przed biegiem wydawane będą pakiety startowe, ufundowane przez organizatorów, czyli Fundację Rozwoju Polski Wschodniej. Zbiórka uczestników biegu zaplanowana została na godz. 11.45 na Placu Wolności. Start przewidziany został na godz. 12. Po biegu, o godz. 13.30 w ramach imprezy, w Biłgorajskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu o Józefie Franczaku „Mój przyjaciel Laluś” (wstęp nieodpłatny).

MaSztMarkowe teksty

Marek Sztochel
Warunki gorsze niż w biurze grenlandzkiej federacji piłkarskiej

Mam nadzieję, że za rok nasze lokalne środowisko piłkarskie nie będzie musiało organizować akcji „Pomóż zamojskiemu OZPN przetrwać zimę”. Na dzień przed nadejściem astronomicznej wiosny związek zmuszony był zamknąć swoje biuro na koronie stadionu OSiR w Zamościu, ponieważ temperatura w nim, mimo ogrzewania „na full”, wynosiła zaledwie siedem stopni Celsjusza. W takich warunkach zarząd związku nie może podejmować sensownych decyzji odnośnie naszej ukochanej kopanej piłeczki. Sekretarz związkowego biura Andrzej Swacha z pewnością lepiej by miał w Nuuk, w siedzibie grenlandzkiej federacji piłkarskiej. Wczoraj zakończyła się zima, ale w zamojskiej piłce nożnej ta pora roku jeszcze nie nastała, choć powinna się rozpocząć już 17 marca. Wprawdzie się ociepla, ale jednak drugą wiosenną kolejkę spotkań także trzeba będzie odwołać i przełożyć na późniejszy termin.